cuidado llamas 2007.08.01. 08:59:23
és mi a helyzet a „többi között” és „többek között” dilemmával? van erre valami szabály? tapasztalatom szerint az előbbit inkább tárgyra, az utóbbit pedig személyre használják.
Voodookoop 2007.08.01. 09:48:58 cuidado llamas:
a „többi között” és a „többek között” kifejezés használatát összemosni durva hiba. Példák:
1. A Jókai könyv is ott van a polcon, a többi között. (Helyileg a többi könyv között van.)
2. Sanyi sakkozni is tud, többek között. (Máshoz is ért.)
Még példa:
3. Többek között az autóm összetört. (Ez például arra a kérdésre lehet válasz, hogy mi történt egy közlekedési balesetben; azt sugallja, hogy történt még más is.)
4. Az autóm ott áll a többi (autó) között. (itt a között helyhatározó.)
„tapasztalatom szerint az előbbit inkább tárgyra, az utóbbit pedig személyre használják.”: az égadta világon semmi köze nincs ehhez.
1.
A grétsysta nyelvművelő irodalom jelen állása szerint a többek között, a többek közt, az a többi között, az a többi közt négy egyenrangú szófordulat. Annyi figyelhető meg, hogy a többek köz(öt)t inkább személyekre, az a többi köz(öt)t inkább dolgokra vonatkoztatva használatos; de ez a különbség nincs annyira általános, hogy abból valamiféle szabályszerűséget meg lehessen állapítani.
Értelmező kéziszótár: „a többi közt: többek között”. Passz.
A kézikönyvek annyit tesznek hozzá, hogy „helytelen” a többek között idiómát névelővel, az a többi között-et névelő nélkül használni.
Érdekes, hogy a Nyelvművelő kézikönyv és a Nyelvművelő szótár is érdemesnek találja az idiómapárt (-négyest) arra, hogy külön szócikket szenteljen neki, és tulajdonképpen cáfoljon egy nyelvoltalmi babonát, de nem írja le expressis verbis, mit cáfol.
2.
Voodookoop kommentárja remek példája az öntudatosan lekezelő ökörségnek. Magabiztosan vágja oda: a két kifejezés használatát összemosni durva hiba. Aztán elköveti azt a (nem mondanám, hogy durva) hibát, hogy összekeveri a több( valam)i között névutós szerkezetet az a többi között idiómával. (Meg azt mondja, hogy a „között itt helyhatározó”. Aha, mint a házban-ban a ban.)
3.
Házi feladat. Próbáljuk ki rumci mester korpusznyelvészeti módszerét, amivel a Vétket hibázik posztnál megmutatta, hogy a NymKk. készítői minő módszertani hitelességgel állapították meg, hogy a hibát vét fordulat sport(sajtó)nyelvi fejlemény. Vagyis eresszük rá a történeti korpuszra a többek köz*, többi köz* keresőkifejezéseket, és vizsgáljuk meg a kapott sok száz szövegmintán, mennyire figyelhető meg a többek-többi között személy-dolog eloszlás. És azt is, mennyire megalapozott az az állítás, hogy a többek között csak névelővel, az a többi között csak névelő nélkül „helyes”.
Utolsó kommentek