Milyen szabály szerint, és hogyan kell írni azt, hogy munkaerőpiac? És azt, hogy munkaerőpiaci? (Utóbbit aláhúzza a helyesírás-ellenőrző – ez vajon hogy írandó:) – is, de a nagyobb baj, hogy bele fognak kötni, akárhogy is írom, ha így az egyik prof, ha úgy, a másik.)
A magyar helyesírás szabályainak 138. pontja (becenevén 6:3-as szabály) szerint a többszörösen összetett (tehát legalább három szóból alkotott) szavakat kötőjellel tagoljuk a fő összetételi határon (ez az esetek nagyobbik részében az utolsó szó előtt van) akkor, ha az alakulat legalább hét szótag hosszú. Vagyis annak eldöntéséhez, hogy kell-e kötőjel, meg kell számlálni az alakulatban levő szavakat és szótagokat. Vagyis helyesírás-ellenőrző, mert három (sőt négy!, l. később) szóból álló, nyolc szótag hosszú konstrukció.
Ehhez a számláláshoz a szabály alszabályokat is tartalmaz, például az egy szótagos igekötők nem számítanak szónak, a több szótagos igekötők viszont igen (hálózat-hozzáférés, de hálózatkimaradás). Másik ilyen alszabály, hogy a jeleket és a ragokat nem számoljuk (számlálás előtt le kell vágni őket a szó végéről), a képzőket viszont a(z összetett) szó részének tekintjük, és jól meg is számoljuk őket. Mivel az -i képző (melléknévképző), azzal a kérdezett szó hét szótagossá válik, tehát bejön a kötőjel: munkaerő-piaci. Viszont a munkaerőpiacainkon csak nem képző toldalékokat tartalmaz, totál egybeírandó, bármilyen hosszúra nyúlt is.
üdv
ZsB
Utolsó kommentek