Azt mondja A magyar helyesírás szabályainak 139. szabályában a c) alszabály, becenevén a harmadik mozgószabály:
Két azonos utótagú összetétel (pl. nyomásdiagram, térfogatdiagram) különböző előtagja gyakran lép egymással mellérendelő kapcsolatba (nyomás-térfogat). Az ilyen szerkezetű minőségjelzős előtagot különírjuk az utótagtól: nyomás-térfogat diagram. Hasonlóképpen: szövőipar, fonóipar, de: szövő-fonó ipar; ajakhang, foghang, de: ajak-fog hang; fényjáték, árnyjáték, de: fény-árny játék; rézötvözet, aranyötvözet, de: réz-arany ötvözet; továbbá: kutya-macska barátság, föld-levegő rakéta stb.
Némileg félrevezető megfogalmazás. Az én műegyetemen gyúrt fejemnek nem igazán a nyomásdiagram meg a térfogatdiagram előtagjai rendelődnek „mellé” egy nyomás-térfogat diagram-ban (mellesleg az AkH. régebbi kiadásaiban a munkás-paraszt szövetség állt ezen a helyen), ahogy földrakétáról meg levegőrakétáról se tudok. Meg hát miért kell az előtagokra szorítkozni? És a csirke far-hát? A valuta adás-vétel? Aztán a példákat nézve az sem nagyon világos, hogy „az ilyen szerkezetű minőségjelzős előtagot különírjuk” mondatban mit keres a minőségjelzős szó. Ha már birtokos jelzős meg jelentéstömörítő példákat hoz...
Valójában a mellérendelő kapcsolat a lényeg. Vagyis az olyan alárendelő összetételeket, amelyeknek az elő- vagy utótagja több, egymással mellérendelt viszonyban levő szóból áll, úgy tanácsoltatik írni, hogy az ilyen többszavas elő-utó tag (hehe) szavai közé kötőjelet írunk, az alárendelés határán meg szóközt hagyunk.
A szabályzat sajna elköveti azt a szemétséget, hogy nem szól: különírjuk, de nem mindig. Ha elnyálazunk pl. a 179. szabályig, ezt olvashatjuk:
Nagykötőjellel fűzzük egymáshoz a nagybetűvel kezdett földrajzi neveket akkor, ha azok valamitől valameddig viszonyt érzékeltetnek. [...] Az ilyen alakulatokhoz földrajzi köznevet kisbetűvel kezdve és kötőjellel kapcsolunk. [...] Volga–Don-csatorna, Duna–Majna–Rajna-csatorna, [...] Cseh–Morva-dombság, Zala–Somogyi-határárok
Miért nem *Volga–Don csatorna? Mondhatnánk, hogy a földrajzi nevek egy külön kvászos világ, csakhogy a szótárakat lapozgatva egyre-másra akadunk ilyen alakulatokra: Bánk–Melinda-kettős, Czuczor–Fogarasi-szótár, Föld–Hold-távolság, FTC–MTK-mérkőzés, Berlin–Róma-tengely stb.
Évekig vakartam a fejem ezen az izén (magamban Czuczor–Fogarasi-szabálynak neveztem el), hogy most akkor hogy. Aztán az Osiris Helyesírás 134. oldalán ott volt végre expressis verbis: „Tulajdonnévi előtagok összekapcsolásakor nem érvényesítjük a harmadik mozgószabályt.” Ja, hogy úgy. Minden (na jó, majdnem minden) világos. Továbbá „a tulajdonnévi kapcsolatot nagykötőjellel jelöljük, a közös utótagot pedig kiskötőjellel kapcsoljuk a formációhoz”.
Megörültem, éljenek a finom distinkciók:
Kis–Tót-duó = Kis Péter és Tót Pál duója,
Kis–Tót duó = a Kis Péterről és Tót Pálról elnevezett duó,
Kis-Tót-duó = Kis-Tóték (pl. Kis-Tót Pál és Kis-Tót Pálné) duója,
Kis-Tót duó = a Kis-Tót Péterről elnevezett duó.
Ugyanakkor a tulajdonneveknél felmondott harmadik mozgószabálynak egészen röhejes következményi tudnak lenni például a sportsajtó helyesírásában. Az még hagyján, hogy Ausztria–Magyarország-mérkőzés és osztrák–magyar mérkőzés (figyelem!, a nagykötőjel marad, a népnevek közé a 263. a) szabály miatt nagykötőjel dukál), na de Szaúd-Arábia–Trinidad és Tobago-labdarúgó-vb-mérkőzés-közvetítés...
Kis Éva–Nagy János-műkorcsolyapáros (OH. 1095. o.) – oké. De Kis Pál–Nagy József–Tót Ede–Kovács Elek–Pesti Jenő–Kövér Tamás–Weiss Lajos–Mártonfi Húgó-evezősnyolcas? Vagy képzeljünk el egy junior válogatott kormányos nélküli evezősnégyest...
Ehhez képest a politikásoknak aranyéletük van. MSZP–SZDSZ-kormány, de szocialista-liberális kormány – ez semmi. Vigyázni azért nekik sem árt: a szabad demokrata frakció három szó, ugye, de a szocialista-szabaddemokrata koalíció-ban a szabad demokratát összerántja a második mozgószabály. Ahogy az osztrák–magyar labdarúgó-mérkőzés-hez képest az Ausztria–Magyarország-labdarúgómérkőzés-ből is kilő egy kötőjelet az első mozgószabály.
Nehéz lehet magyarnyelv- és -irodalom-tanárnak lenni.
Utolsó kommentek